czwartek, 21 stycznia 2016

Nic się nie stało"Zjawa", zjawiskowe widoki i niezwykłe oniryczne przebłyski. Jeżeli kto kocha opowieści Jacka Londona, będzie wzdychał z zachwytu. Wiem, że znajomym, sceny, które uważam za najpiękniejsze, dłużyły się jak lazania. No cóż, różnimy się. Przepiękna muzyka, ale nie każdy ją usłyszał. 

"Nienawistna ósemka", filmy Tarantino zawsze trafiają w odpowiedni punkt. Humor w moim stylu.

Serial "River", łyknęłam sezon w dwa wieczory. Lubię angielskie kryminały ze szwedzkimi aktorami. Stellan Skarsgård przeuroczy.

"Spotlight", na faktach, działający nie tylko na wyobraźnię. Przypomniałam sobie o aferze pedofilskiej w Polsce, gdzie zakonnik, ujawnił przykre dane na temat księdza pedofila i jak sprawnie wszystko zostało zatuszowane. A ludzie bardzo szybko przeszli do porządku dziennego wmawiając sobie, że kościół to świętość. Przecież nie chodziło o moje dziecko, więc ciii. Myślę, że może kiedyś ludzie przestaną kryć, udawać ze strachu, co sąsiedzi powiedzą i wypłynie cały ten bród, jak miało to miejsce w Bostnie. Film bardzo ważny. Skala przestępstw na świecie ogromna. Jednak wciąż u nas słychać - nic się nie stało.

22 komentarze:

 1. Kubeczek też działa na wyobraźnię. Ściskam eM:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na "Zjawę" czekam (Inarritu lubię głównie za "21 gramów", "Babel" i "Biutiful"), u nas dopiero pod koniec stycznia. Tarantino oglądałam tylko "Bękarty"(!!!) i "Django", ale może i ten się uda zobaczyć. O "River" nie słyszałam (dotychczas). Dzięki za polecenia. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A odnośnie pedofilii to kiedyś, bodajże w zbiorze "Wściekły pies" był równie dobry co smutny reportaż Tochmana na ten temat. Niestety, podobno prokurator który wówczas usprawiedliwiał te czyny teraz jest posłem i jeszcze szefem komisji ds. praw człowieka.

   Usuń
  2. Obejrzyj '4 pokoje' - genialny

   River nie jest dostępny w polskiej TV, ale w sieci chyba można obejrzeć.

   I jak już będziesz na szlaku seriali brytyjskich, to polecam Ci
   http://www.filmweb.pl/serial/Broadchurch-2013-662945 - z muzyką Olafura Arnaldsa - bardzo dobry kryminał

   Reportaż - poszukam, znam tylko fragmenty.

   No cóż, pieniądze, władza, tam zawsze jest podwójne dno. Kisses

   Usuń
  3. Tyle że nie można zapominać, że pedofilia występuje wszędzie, w każdym środowisku; nie jest to zarezerwowane dla księży. I myślę, że wszędzie się zamiata pod dywan, niestety.
   I zawsze jak są takie zdarzenia trzeba sprawdzać dokładnie, bo i o oskarżenia bezpodstawne, złośliwe w dzisiejszych czasach nietrudno i takie się zdarzają z chęci zemsty czy głupiego żartu (jakiś czas temu była podobna sytuacja z nauczycielem WF, gdy nastolatki chciały zrobić psikusa, a czarny cień padł i - mimo że wszystko się bezsprzecznie wyjaśniło - już będzie nad tym niewinnym człowiekiem wisiał).

   Usuń
 3. Ale trafiłaś Małgoś!
  Właśnie wczoraj wieczorem obejrzałam Spotlight, zawrzało we mnie wszystko i krzyczało, to nie jest film na wieczór. Potem śniłam, że poszłam na krucjatę ze zgniłymi jabłkami a kościół wprowadził mnie w śmierć kliniczną. Straszne to, ale to był tylko sen. A przecież film oparty na faktach. Są fakty i dowody i...?
  Dziś od rana o tym myślę i dochodzę do tego samego wniosku: "nic się nie stało", a jakże jeszcze pięknie się ociepla wizerunek: ojciec Mateusz, Ranczo, taki dobry PR.
  Dlaczego o tym się nie mówi w mediach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź masz w tym filmie, 'zobacz dookoła ile dobrego robi kościoł, tym ludziom jest to potrzebne, to tylko dzieci z patologicznych rodzin' chociaż nie tylko, jak się później okazało. Wielu młodych ludzi, którzy popełniają samobójstwa, byli molestowani. 6% ogółu kleru, to są potężne liczby i nie można udawać, że nic się nie stało. 6% nie działa na wyobraźnię, ale 248 księży w samym Bostonie już tak, więc... Czekam, kiedy Polacy, tak jak niedawno Irlandczycy, powiedzą - dość zamiatania pod dywan.

   Usuń
 4. właśnie "Spotlight" jest u mnie kolejny na liście

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz pedofilom kościoła sprzyja wymiar sprawiedliwości. Wciąż powtarzają: nic się nie stało. Nie licz na to, że społeczeństwo się zbuntuje, że jacyś dziennikarze przeprowadzą śledztwo. Biskupi to szara eminencja PISu. To teraz media i dopiero się zacznie. Jakiś ksiądz pobił niepełnosprawne dziecko, pewnie teraz zostanie sekretarzem jakiegoś kardynała, aż ucichnie. A jak ksiądz zgwałci kilka dziewczynek dostanie apartament w Watykanie, podobnie jak kardynał Law. JPII jest bohaterem poznańskiej afery z molestowanymi klerykami w tle. Nie miej złudzeń eM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak myślę, że ten stan nie będzie wiecznie trwał.

   Usuń
 6. Też wierzę w to, że w końcu się ludzie obudzą. Czasem lepiej późno niż później. A River znaleźć muszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. River Ci się spodoba... mocny film. Ludzie się słabo budzą.

   Usuń
 7. Mam ochotę na Zjawę i Nienawistną Ósemkę. Nie wiem tylko, czy przed wyjazdem zdążę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo masz dylemat :) myślę, że czas to rozwiąże :)

   Usuń
 8. Każde zło powinno być piętnowane.

  Czas na dobry film, na kawę, albo na zieloną herbatę, bezcenny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo na wszystko razem :) w sensie, że na kawę i herbatę :)

   Usuń
 9. Spotlight właśnie obejrzałam. Dzień po The Big Short. I o ile w gniewie skierowanym ku bankom jednoczymy się niemal wszyscy, to ten skierowany ku kościołowi dzieli, czasami całe wsie. W tym kraju prościej jest mieć wyimaginowanego wroga w niewidzialnym dla maluczkich prezesie banku, bo przecież świadectwo przeciw składają sami poważni, dorośli ludzie, niż w znajomym proboszczu albo wikarym, przeciwko któremu szepcze głos dziecka, które przecież jak ryba szeptać nie powinno. Mimo, że każdy z nas zna takiego księdza, o którym dzieciaki pocztą pantoflową przekazywały sobie " do niego nie idź ". Jestem pewna, że w tak sprzyjającym środowisku jak polskie, gdzie można być bezkarnie pedofilem pod plaszczykiem Boga, skala problemu jest równa tej bostońskiej.

  Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Twój wpis na FB, obchodzą nas jak śmierdzące jajka :)

   Usuń