niedziela, 2 grudnia 2012

Essai de framboise - Paweł Brzeżek
Recenzja mojej książki, która została wydrukowana w eleWatorzehttp://www.gender.pl/readarticle.php?article_id=292

Wstyd mi. Wstyd mi bardzo. Wstydzę się podziału na chłopców i dziewczynki, wstyd mi za przedszkolne ustawianie się w przeciwnych rogach sali, za ciche szepty, śmiechy i obgadywania. Czuję zażenowanie z powodu ciągania za warkocze i udawania, że kolega z klasy nie istnieje. Wstyd mi też za swoją infantylną rolę w tym tekście. Oto ja, mężczyzna, staję przed wierszami kobiety-twórcy i zaczynamy nawzajem pokazywać się palcami. Widzę wyraźnie jak wersy z debiutanckiego zbioru Małgorzaty Południak śmieją się ze mnie, a kiedy tylko odwrócę wzrok, szydzą i drwią jeszcze bezczelniej. I jest w tym coś z pasywnej agresji, wynikającej z niezręcznej sytuacji. One leżą przede mną, pokazują swoje najbardziej intymne miejsca, a ja mam do dyspozycji jedynie swój nagi intelekt. Skrępowanie wynika ze zbliżającej się nieuchronnie penetracji. Czytaj dalej...

*
PAWEŁ BRZEŻEK jest krytykiem literackim, absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku filologia polska, stypendystą Uniwersytetu Florenckiego (Facoltá di Lettere e Filosofia). Zajmuje się dziennikarstwem kulturalnym, krytyką literacką, a także prowadzeniem zajęć kreatywnego pisania.

13 komentarzy:

 1. Dobrze, że ci, którzy znają się na poezji o niej piszą.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest piękna recenzja, krytyka i mężczyzny w jednej osobie. Francuzi mówią: "chapeau (kapelusz)!!!", żeby wyrazić podziw i ja też zdejmuję kapelusz w podziwie dla Twojej twórczości(jak zawsze) oraz krytyki tego pana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująco i wewnętrznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Myślę, że fajnie kiedy ludzie czytają książki i chcą się podzielić wrażeniami :)

   Usuń
 5. O. Moim zdaniem - bardzo dobra recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zawsze mnie interesował męski punkt widzenia :)

   Usuń
 6. Zgrabnie napisane ale nie czuje tego tekstu :)
  buziaki:)
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mnie się to czytanie podoba, miłego :)

   Usuń
 7. Czyta sie super kiedy doceniaja mistrza!

  OdpowiedzUsuń