piątek, 28 lipca 2017

Oset
Niestety obejrzałam filmik. Policjantka zakłada gumowe rękawiczki i uderza siedzącą na krześle seniorkę, kilka ciosów w głowę i twarz. Jeżeli to są stałe metody przy przeszukiwaniu... Policjantka wywraca torebkę, z której wypada jabłko i ogórek. Serio? Drobne rzeczy z tej wysokości toczą się we wszystkie strony, trudno stwierdzić, o co właściwie kobieta została oskarżona, co ukradła?! Oczywiście nie pochwalam kradzieży, nie w tym rzecz. Policjanci nie przyznają się do pobicia, pewnie teraz starsza pani musi umrzeć, by sprawę umorzono.

82 lata wtedy, dzisiaj 84. Przyglądam się staruszkom w moim mieście. Ich dłoniom. Skórze. Nie mogę zrozumieć tego świata. Nic a nic.

Najpierw zawodzę się na bankomacie, urządzenie jak urządzenie. Później na telefonie, na słuchawkach, na komputerze - wymieniam na nowe (oprócz bankomatu). Kiedy zawodzę się na ludziach... Czekam, z nadzieją. Co zrobią, powiedzą. Przyglądam się im z dystansu i milknę. Nie da się wymienić człowieka na człowieka. 

20 komentarzy:

 1. Założyć rękawiczki, żeby uderzyć człowieka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocławska policjantka... uderzyła czyjąś matkę, babcię. Okropność.

   Usuń
 2. eM, wedruję z Twoimi słowami, literami, wersami!
  Zycie, poezja, życie dom, miejsce, czas Ludzie codzienność

  poeta MA dostrzegać ważne rzeczy! wyłuskać ze słów zdań codiennośći. i nawt z krótkiego komentarza.
  Powodzenia eM!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poeta to tylko człowiek Alis, tylko i aż :*

   Usuń
 3. Też widziałam ten filmik... Porażka Małgoś,po prostu brak słow...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. skurwysyństwa wszędzie pełno! a ta policjantka to zwykła przestępczyni! sprawczyni, podszyta nienawiścią, działająca z niskich pobudek, ziejąca antypatią służbistka, bez krzty zrozumienia dla drugiego człowieka!!!!!!!!!!!!!!

  Też mnie to poruszyło! Bardzo! Zastanawia mnie jedno?! Czy polityka, który w majestacie prawa kradnie miliony, to ścierwo potraktowałoby tak samo???!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MM, nie denerwuj się buziaku. Po zmianie prawa, takie filmy już nigdy nie wypłyną, bo przecież media też zostaną zreformowane we wrześniu. Smutne!

   Usuń
 5. Mnie w tej sytuacji uderza (sic) coś innego. Wierzę, że wypaczenia zdarzają się wszędzie - w każdym zawodzie, nawet zawodzie zaufania publicznego. Jednak od każdego środowiska oczekuję jakiejś przyzwoitości i chęci do samooczyszczenia. A tu zarzuty o bandyckie zachowanie padają, gdy sprawę pokazują media. Dwa lata po zdarzeniu. Co się działo przez ten czas? Czy bohaterowie tego nagrania pracowali? Inne emerytki też lali na interwencjach? Komendant wiedział? Czy ofiarę zdarzenia ktoś przeprosił? Czy pozostałych policjantów ktoś uczy, że karą za kradzież jest grzywna/areszt/sprawa w sądzie a nie wpierdol na zapleczu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym pomyślałam... ale podobno to nagranie wypłynęło już dawno, tylko nie było chętnych do zajęcia się sprawą. Jeżeli kobieta ukradła ogórka i jabłko, to znaczy, że była głodna. Wiem, że kiedyś za kradzież jabłka odcinało się dłoń, ale są inne czasy i okoliczności. Starsza Pani powinna być otoczona opieką rodziny, bliskich, coś nie styka na tym poziomie, zamiast walić seniorkę po głowie, ta blond opryszka powinna zapytać, co się dzieje, czy kobieta potrzebuje pomocy, baaa, nawet zapłacić za to jabłko i ogórka. Ludziom coś się stało. Oczywiście nie wszystkim, ale tym, którzy powinni reagować na takie zjawiska pozytywnie, stają się agresorami.

   Usuń
  2. To jest dla mnie właśnie wypaczenie systemu - nie fakt, że trafia się w szeragach bandyta, ale brak reakcji na jego zachowanie. O empatii to ja już nie śmiem marzyć. Ale przestrzegania prawa wszyscy mamy prawo (sic) się domagać.

   Usuń
  3. Właśnie, brak reakcji, to jakaś powszechność i też mnie smuci. Prawo w państwie bezprawia, to ten tego no. Duda nie poświęcił sztandarów nowych wojsk terytorialnych, to Macierewicz sam sobie poświęcił. Takie jest dzisiaj prawo w Polsce.

   Usuń
 6. Też widziałem ten filmik! Zgroza. Policjantki/policjanci to specjany "narodek"! A bezprawie ich prawem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okazuje się, że testy psychologiczne są na nic w służbie, poza tym, to nie pierwszy przypadek tej pary policjantów.

   Usuń
 7. Czy czasem teraz wspnalomyslna władza nie zabierze się też za naprawianie policji? To przyszło mi do głowy z racji na 2-letni czas opublikowania po zdarzeniu. (A ten śmiejący się kolega policjantki...)
  Myślę, że prezydent się grubo myli mówiąc, że władzy nie zmienia się na ulicy. Europejska historia ma na swoich kartach przykłady. Może pokolenie spacerujące o tym nie wie, ale niech władza nie będzie taka pewna siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to już policja po czystkach wyborczych, zostali zaufani, lud ma czuć respekt. Dzieje się tak, jak dzieje, policja przeciw ludziom. Niektórzy wracają do starych nazw... nie dziwię się. Patrzymy ze zdumieniem na Węgry, Białoruś, a mamy to samo.

   Usuń
 8. Ludzie są źli, lubią pastwić się nad innymi. Frustracje wyładowują w najróżniejszy sposób, jak widać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam ten filmik i przeraziłam się, to co się dzieje w Polsce przekracza wszelkie granice. Tak policjantom nie wolno się obchodzić ze starszą osobą gdyby nawet to była większa kradzież, jak była rzeczywiście. Ta starsza Pani nie stawiała oporu, makabra :(((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każda osoba, która bym tam siedziała, powinna liczyć na pomoc od policjanta a nie łomot, tam mogło siedzieć dziecko, kobieta w ciąży, chory mężczyzna, ktokolwiek, policjanci nie mają prawa tak się zachowywać. Oczywiście ten atak na seniorkę to skandal na wielu płaszczyznach, ukazuje jacy ludzie pracują w Policji.

   Usuń