środa, 9 września 2015

Dún Briste/Downpatrick HeadDún Briste - wystająca z oceanu skała i pozostałości fortu. Łączy się z tym miejscem legenda. Podobno pogański celtycki wódz Crom Dubh nie chciał przyjąć chrześcijaństwa. Wkurzony Św. Patryk, uderzył w skałę pastorałem, w skutek czego stos odłączy się od ziemi wraz z wojownikiem, który po jakimś czasie umarł. Krąży również legenda, że Patryk walczył z diabłem, ale dla chrześcijan, każdy poganin, to diabeł, więc pewnie stąd te rozbieżności. Oczywiście znajduje się tam kolejne źródło, pozostości po ruinach kościoła i górująca rzeźba świętego. W ostatnią niedzielę lipca liczni pielgrzymi przybywają w to miejsce i w zasadzie, to nie wiem, czy wspominają Patryka, czy celtyckiego wodza, który nie porzucił swojej tożsamości. Ciekawostką jest dziura w górze, z której można obserwować przepływającą wodę oceanu, tzw. blow-hole. /więcej zdjęć/ W 1798 roku w trwających walkach o niepodległość, 25 mężczyzn straciło życie. Wyczytałam, że Anglicy w wyniku Rewolucji Irlandzkiej zrzucili ich z klifu. Anglicy często odmawiali żołnierzom irlandzkim honorowej śmierci, stąd do dzisiaj mieszkańcy wyspy bywają niechętni wobec byłych kolonistów. Irlandia w czasie drugiej IIWŚ pozostawała neutralna, chociaż na wybrzeżu zachodnim można odnaleźć punkty nawigacyjne dla lotnictwa. Niestety byliśmy w czasie odpływu, więc nie widzieliśmy tryskającej wody z lądu.

24 komentarze:

 1. Co za cudowna sceneria do zrobienia ostatniego kroku w zyciu. Wpadne tam, kiedy uznam, ze powinnam ze soba skonczyc. Jaka piekna smierc i widoki podczas lotu... :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) ten klif ma jedynie 50 m, są wyższe, Mohery mają okokło 200 m, a są jeszcze na Achill ok 600 metrów, więc wiesz... widoki z Slieve League są imponujące :)

   Usuń
 2. Piękne miejsce, bardzo egzotyczne.......
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jest sztorm, to tam się musi dziać :) chciałabym to zobaczyć :)

   http://www.belleekcastle.com/cmsGallery/imagerow/5519/resized/1600x900/downpatrick_head_wave_one_p14_4666_mr_new.jpg

   Usuń
  2. ja w czasie sztormu wolałabym siedzieć w bezpieczniejszym miejscu :)

   Usuń
  3. No nie wchodziłabym pod falę :)

   Usuń
 3. Sceneria niesamowita, żyć nie umierać, chociaż umierać, w takich okolicznościach też można ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widoki dech zapierają... No cóż...Bóg stworzył przecież Ziemię dla ludzi, na mieszkanie ją stworzył... Przeglądam te Twoje fotki i szczerze zazdroszczę Ci Małgoś, że mogłaś te bajeczne miejsca podziwiać w realu... Serdeczności przesyłam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie!
  I Opowieści, legendy....te uwielbiam :)
  Ale jak widzę tego gościa na brzegu klifu to aż mi coś w brzuchu łaskocze ze strachu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawialiśmy się, czy skoczy... ale wędkarze nie byli lepsi, stali na półkach klifu, a później czytam w Irishtimes, że ten się utopił i tametn :*

   Miejsce niezwykłe :)

   Usuń
 6. Matkoboskoczynstochosko - ale piękności!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. te kolory ... urzekające
  miejsce niesamowite
  Jaka przestrzeń bezbrzeżna, w oddali dal... Wydaje się jakby można było samemu polecieć.

  Ja, uwięziona w murach, tęsknię :*
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodobałoby Ci się Beatko, z każdym widokiem, mówiłam sobie, ooo tu chcialabym mieszkać... Jedno miejsce piękniejsze od drugiego :)

   Usuń
 8. Zdjęcia jak zwykle super. Profesjonista się z Ciebie robi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie jak zrobię z 10 tys zdjęć... to może :)

   Usuń
 9. Widoki są oszałamiające :)

  OdpowiedzUsuń
 10. a ja chyba słyszałam, że tam jakaś woda jest o cudownych właściwościach i trzeba nią przemyć nogi czy jakoś tak? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kolejne źródełko, aaa nogi... tam nogi, na Mullet oczy, a po drodze są jeszcze chyba trzy źródełka i człowiek cały się w końcu umyje/przemyje.

   Usuń