środa, 31 października 2012

Halloween"Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.
Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy."

4 komentarze:

 1. Nie świętujemy, ale popatrzę, poczytam i posłucham chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli kolejny powód żeby wraz z lokalnymi dupsko ruszyć i wyruszyć do pubu. :]

  OdpowiedzUsuń
 3. A perfect, beautiful Halloween photo.
  Thanks.

  OdpowiedzUsuń
 4. ach ile dyniów tu widzę !!!!!!! kiedyś robiłem dżemy z dyni jak mieszkałem na wsi z dyni można robić różne pyszne rzeczy buziaka dyniowego przesyłam :)
  Rafał

  OdpowiedzUsuń