piątek, 30 września 2016

„Pół żartem, pół serio” Zbigniewa Burego i Alexa Johansona





Zapraszam na stronę ArtPub Galerii o godzinie 20:30  odbędzie się kolejny wernisaż on-line. 


Tym razem prezentujemy wystawę „Pół żartem, pół serio” Zbigniewa Burego i Alexa Johansona

Zbigniew Bury

Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Jest rozpoznawalny zarówno ze względu na konsekwentnie poruszaną tematykę, jak i wypracowanie charakterystycznego języka artystycznego – powstałego przez stopniowe upraszczanie form, geometryzację, którą cechuje odręczna swoboda, deformacja czy nawet wykoślawienie poszczególnych elementów. Najnowszym projektem artysty są kompozycje „Nad grobem” złożone z zestawianych w równe rzędy kafli ceramicznych, barwnie szkliwionych, o różnych formatach. Motywem dekorującym kafle są schematyczne różnobarwne kwiaty. Często porusza tematykę polityczną i społeczną: wojna w Czeczenii, komunizm w Europie czy problem wolności w krajach postkomunistycznych. W tym kontekście język plastyczny niesie głębokie treści symboliczne. Artysta poprzez użycie prostych form odwołuje się do sztuki prymitywnej – jej pierwotności, elementarności, tak ważnych w mówieniu o elementarnych pojęciach.

Monika Świętek-Smrek

Alex Johanson

To postać zagadkowa. Nie do końca określona. Wśród prac Johansona znajdziemy obrazy, rzeźby w drewnie i ceramiczne formy będące wyobrażeniem kobiet i mężczyzn – posiadaczy wyrazistych nosów, wyłupiastych oczu i łabędzich szyj, par uchwyconych w miłosnych uściskach, które w swej między płciowej komunikacji używają języka w sposób wyraźny i często bardzo dosłowny. Zaraz obok pojawia się osobliwa menażeria – rzeźby kotów, świń, baranich głów, obrazy kogutów i zwierząt wszelkiej maści, które, jak gdyby nigdy nic, towarzyszą trzem królom, kolędnikom i aniołom. Miejsce wśród nich znalazło się nawet dla przedstawień... rozentuzjazmowanych piłkarskich kibiców. W twórczości Johansona pojawiają się zaskakujące motywy, o czym świadczą tytuły ostatnich cykli rzeźb i obrazów – „Jajcosony”, „Kotosony”, „Ptakosony”, „Euro 2012 – kibole”, „Pocałunki”. (...) Rozmaitość tematów, technik wykonania, zabawa z kolorem i formą, a przy tym żartobliwy ton artystycznej wypowiedzi, sprawiają, że widz może czuć się zaskoczony twórczością tego autora. I właśnie chyba w tym tkwi Alexa Johansona metoda. Jest nią niczym nieskrępowana artystyczna swoboda.

Katarzyna Pach-Sznepke


Żeby wziąć udział w rozmowie „on line”, nie trzeba się nigdzie rejestrować. 
„Instrukcja obsługi komentarzy" znajduje się na górze strony. 

Zapraszamy też do obejrzenia poprzednich wystaw. Autorzy tych wystaw zaglądają co jakiś czas do galerii, więc komentarze napisane pod ich wystawami na pewno, będą przez nich przeczytane


Nasze wernisaże online dają możliwość kontaktu z osobami z odległych zakątków Polski, bez męczących podróży i wszystkiego co z tym związane. 

Serdecznie zapraszamy 
Redakcja Artpub Galerii 

Zaproście znajomych!

6 komentarzy: