piątek, 5 lipca 2013

Czekając na Malinę w Formie

Jeszcze jest do kupienia kilka egzemplarzy na stronie:

http://www.wforma.eu/288,czekajac-na-maline.html

"Małgorzata Południak zadebiutowała książką poetycką (nie tomikiem jak można było przypuszczać) zatytułowaną iluzorycznym określeniem- czekając na tajemniczego Malinę? Rodzaj męski tego żeńskiego rzeczownika jest uzasadniony, ale tylko dla wtajemniczonych, przypadkowy czytelnik dopiero podczas lektury dojdzie do wniosku jak dalece może się posunąć poeta w obszarach poszukiwań oryginalności, własnej niczym nie zmąconej i do tego przekonywującej czytelnika, że ta oryginalność nie jest czymś zwodniczym, nie jest pozerstwem, ani kreacją będącą dopełnieniem, lub uzupełnieniem braków, niezbędnym dla egzystencji poezji debiutanta - co w ostatecznym rozrachunku daje synergiczny efekt w postaci zainteresowania autorem i jego liryką na dłużej. Nic z tych rzeczy. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to wewnętrzny dialog z Nieobecnościązmaterializowaną lirycznym słowem? A więc sytuacja liryczna niespotykana dotąd, ponieważ taki rodzaj dualizmu (może dwoistości) jest niezwykle rzadki. Jak dotąd nie miałem okazji spotkać coś podobnego w poezji Polskiej? Wspomniana Nieobecność (czytaj Malina) to nic innego jak pożądana osobowość konieczna do funkcjonowania, na co dzień. Stąd w tytule: czekając, ale jak długo, czyżby było to dochodzenie poprzez ćwiczenie własnej osobowości, poddawanie jej wysiłkowi umysłowemu, bo tylko w głowie Malina może, w tym konkretnym przypadku musi zaistnieć, aby podmiot liryczny mógł normalnie funkcjonować i posiadać zdolność do podejmowania wyzwań natury egzystencjalnej." - Jerzy Beniamin Zimny


8 komentarzy:

  1. Dobra/trafna recenzja moim skromnym zdaniem. Chyba to celne określenie "książka poetycka". Ciekawem czy się z tym zgadzasz.
    pozdro

    OdpowiedzUsuń
  2. to ładne: "Rodzaj męski tego żeńskiego rzeczownika" i "Nieobecnościązmaterializowana" też i ogólnie fajna recenzja :))

    OdpowiedzUsuń