piątek, 12 kwietnia 2013

Odbicia - Urszula Król, Izabela Fietkiewicz-Paszek - wernisaż online w ArtPub GaleriiArtpub Galeria zaprasza w piątek 12.04.13 o godz. 20:30 na stronę 


na kolejny wernisaż online... 

Tym razem proponujemy wystawę fotograficzno-poetycką "Odbicia" 


Urszula Król

wyjątkowo wrażliwa i kreatywna fotografka. Z zapatrzenia na niepozorny, wydawałoby się błahy detal kreuje nowe, urzekające subtelnym pięknem światy. Jej zdjęcia zachwycają lirycznym stosunkiem do uchwyconego obiektu. Z wykształcenia pedagog od kilku lat całkowicie poświęca się fotografii. Współpracuje z Galerią Luna. 

Izabela Fietkiewicz-Paszek 

Poetka, autorka tekstów piosenek, recenzji, felietonów. Ukończyła filologię germańską i podyplomowo filologię polską, studiowała też filozofię. Mieszka w Kaliszu. Poezję i recenzje publikuje w czasopismach literackich. Redaktorka magazynu sZAFA i Gazety Literackiej Migotania, związana także z nowym magazynem literackim EleWator. Należy do Stowarzyszenia Salon Literacki, pełni funkcję sekretarza w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Jurorka konkursów poetyckich. Wydała 2 książki poetyckie: Portret niesymetryczny [2010] (II Nagroda za Najlepszy Poetycki Debiut Książkowy Złoty Środek Poezji) i zbiór sonetów pt. Próby wyjścia [2011]; jej wiersze ukazały się w dwujęzycznej antologii Free over blood [2011], były także wydane we Francji - Voix d'encre [2008] i Czarnogórze - Quest [2011], a artykuły krytyczne w pracach zbiorowych - Dlaczego Suchanek? Spojrzenia i interpretacje [2011] oraz W kręgu literatury i języka. Analizy i interpretacje. Tom 2 [2011]. Ostatnia publikacja - Rozmowy z piórami [2012] - wywiad udzielony Beacie Patrycji Klary. 

Intymny świat Uli Król 

"(…) znów deszcz ze śniegiem ciemny wiatr 
bezkresnych równin suchych ostów 
napełnia świat powiększa świat 
ten wiatr od gwiazd i od lodowców" 
Zbigniew Herbert, „Piosenka” 


Ula Król to niezwykle kreatywna i czuła artystka, koncentrująca swoją uwagę na detalach, małych przyjemnościach świata. Najnowsza wystawa roztacza przed widzem niezwykły świat, delikatny i piękny, niczym utkana pajęczyna. Podobnie jak wytwór pająka – tkacza, obrazy te są kruche, niestałe - mimo to bije z nich niezwykła siła i pewność. Głównym tworzywem prac Król jest przyroda, liście, trzciny i wodne refleksy, które, oświetlone rozedrganym teatrem świateł, przypominają elementy z onirycznego, nieziemskiego świata. Wrażenie to potęgują wiersze Izabeli Fietkiewicz–Paszek, towarzyszące każdej z prac: są jakby modlitwą, mantrą, subtelnie wyciągają dłoń w stronę widza i zachęcają go do poznania przedstawionego przez artystki świata snów. Twórczość Król i Fietkiewicz–Paszek napełnia, powiększa świat, czyniąc go bogatszym, lepszym; prezentowane na wystawie dzieła przypominają utkane z refleksji cenne klejnoty, błyszczące na tle codzienności świata. 

Maja Wolniewska 


Z autorami będzie można porozmawiać/popisać. 

Żeby wziąć udział w rozmowie, nie trzeba się nigdzie rejestrować. 
"Instrukcja obsługi komentarzy" znajduje się na górze strony. 

Zapraszamy też do obejrzenia poprzednich wystaw. Autorzy prezentowanych dzieł zaglądają co jakiś czas do galerii, więc komentarze napisane pod ich pracami na pewno, będą przez nich przeczytane :) 


Nasze wernisaże online dają możliwość kontaktu z osobami z odległych zakątków Polski, bez męczących podróży i wszystkiego, co z tym związane. 

Serdecznie zapraszamy 
Redakcja Artpub Galerii

1 komentarz: