sobota, 22 kwietnia 2017

Warsztaty collage'u


Z Barbarą Janas-Dudek i z Jackiem Dudkiem zapraszamy na warsztaty plastyczne z Barbarą Trzybulską, które odbędą się 03.06.2017 r. o godzinie 11.00 podczas XV edycji Portu Poetyckiego. Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem maila: portpoetycki@wp.pl


Barbara Trzybulska – ukończyła studia na wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, ASP we Wrocławiu. Ceramiczka i moja przyjaciółka. Nie rozmawiamy ze sobą tak często jakbyśmy tego pragnęły, ale czy przyjaźń wymaga aż tylu słów? Patrzę na Basine prace i wiem, co się dzieje. Siedzi nad wodą, jest staw, są kwiaty malowane angobami, misy, dzbany, butle, skrzynki. Jej prace bliskie naturze, przypominają o cudowności tego świata, działają jak kompozycje ziół na konkretne schorzenia. Prace, które przypominają jak wiele jest kultur, tradycji, coś co nie przemija. Obserwuję jak kontempluje świat wewnętrzny, a kiedy gubi niebo, lepi je na nowo. Podobnych doznań dostarcza mi wpatrywanie się w ocean. Prace Baśki naznaczone są symbolami, przez co nie mogą się znudzić. Kiedy wysłałam jej swoją książkę, zadziałał naturalny mechanizm, w którym połączyła to, co materialne, zmysłowe, naturalne i odwołała się do swojego doświadczenia. Tak powstały kolaże, które są odpowiedzią do moich wierszy. To jest właśnie wejście w przestrzeń, która absorbuje, prowadzi do namacalnego świata sztuki. Tak powstaje nowy język. Właściwie obie zazębiłyśmy się w tym co robimy i tak trwamy. Baśka nie poddaje się presji otoczenia. Mam wrażenie, że nosi w sobie naturalny konserwatyzm, który nie pozwala jej się rozłazić w twórczości. Jej prace są kontynuacją zainteresowań. Czyli nie tylko potrafi malować, formować materiał w którym pracuje. Posiada niezwykłą zdolność , nadaje wszystkim wykonywanym czynnościom, przedmiotom, ważność, co powoduje, że sztuka jest czymś oczywistym. Mam wrażenie, że pieczony przez nią chleb, też jest dziełem samym w sobie.

Artystka pogłębia swoją wiedzę i łączy z doświadczeniem. Kompozycje przefiltrowane przez subiektywne odczucia. Baśka tworzy niewyczerpalne interpretacyjnie przedmioty. Przestrzeń, która jej sprzyja, odciska się na jej twórczej pracy.

Małgorzata Południak

Na zdjęciach prace Baśki Trzybulskiej

4 komentarze:

 1. Podziwiam prace Baśki, to będą na pewno mega ciekawe warsztaty!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) żałuję, że tak daleko mieszkasz. Namówiłabym Cię...

   Usuń
 2. Nie od-zębiajcie sie :)) bo duet z was taki, ze podobnego ze swieca szukac.
  Na warsztaty bym baaaardzo, bardzo chetnie przybyla... eh, te odleglosci... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, wciaz szukamy nowych inspiracji... to chyba tak musi dzialac :)

   Usuń